Тираж поделио издаваче


Супротстављена мишљења о финансирају уџбеника за мали број ђака

Београд - Министарство просвете и науке обећало је да ће ускоро уплатити новац  издавачима који ће за наредну школску годину штампати нискотиражне уџбенике,  чиме ће коначно почети да функционише фонд из кога ће се једним делом финансирати објављивање ових издања. 
Шест издавача је доставило Министарству захтев за исплату средстава за издавање 393 наслова нискотиражних уџбеника, које ће ученици користити у школској 2012/2013. години. Министарство је наложило да се средства исплате у најкраћем року - изјавила је за Данас Весна Фила, помоћница министра просвете.

Према Закону о уџбеницима, нискотиражне уџбенике могу да издају сви издавачи са лиценцом, а уколико нико није заинтересован, штампање тих наслова је обавеза јавног издавача. Због тога је Милољуб Албијанић, директор Завода за уџбенике, више пута упозоравао на тешку позицију државног издавача на тржишту.
Правилник о нискотиражним уџбеницима предвиђа да су сви издавачи обавезни да учествују у обезбеђивању средстава за издавање ових наслова, сразмерно тиражу. Они морају да издвоје један одсто од оствареног нето прихода у претходној години. Ако та средства нису довољна за издавање нискотиражних уџбеника, „остатак новца се обезбеђује из остварених вишкова прихода над расходима јавног издавача, а могу бити обезбеђена и из других извора“.

Закон о уџбеницима данас није једнак за све. Завод је у неповољном положају у односу на друге, приватне издаваче. Ми штампамо нискотиражна издања, на језицима националних заједница, за средње стручне школе и за посебне и специјализоване школе. Ништа од тога други издавачи не чине и, што је апсурд, нису обавезни по закону. Такав случај није забележен нигде у свету. Неопходно је хитно изменити закон и створити једнаке услове за све - указује Милољуб Албијанић.

Завод сваке године штампа чак 2.000 нискотиражних издања, што државном издавачу на годишњем нивоу прави минус од око 150 милиона динара. Албијанић пита ко ће Заводу надокнадити губитке за ову, али и претходне три године. Он сматра да је учешће издавача у обезбеђивању новца за издавање нискотиражних  уџбеника недовољно и да би, уместо један, требало да буде три одсто.
До сада се ни тај један проценат није издвајао. И како ми знамо да је тај један одсто од целокупно оствареног прихода издавача или само од легално приказаног? Да ли је то неко контролисао? Да ли неко контролише где се налазе магацини приватних издавача - пита Албијанић и додаје да је неопходно успоставити и контролу „на терену“ и забранити издавачким кућама да деле поклоне школама и наставницима, јер их тиме стимулишу да се определе за њихове уџбенике.

Гордана Кнежевић Орлић, директорка издавачке куће Клет, каже за Данас да су сви чланови Удружења издавача уплатили новац у фонд за нискотиражне уџбенике и прошле и ове године. Она не види ништа спорно у законском решењу да се из добити јавног издавача штампају нискотиражни уџбеници, уколико у фонду нема
довољно новца.
Закон не говори да Завод за уџбенике треба да иде у губитак, а у складу са нашим прописима је да оснивач неког предузећа располаже оствареном добити. Пошто је држава оснивач и Заводу је доделила велелепну зграду у центру града, чије би рентирање месечно било бар 10.000 евра, као и магацин од вероватно 1.000 квадрата, одлука да Завод штампа ове уџбенике из своје добити је потпуно легитимна. Представник Завода је био у радној групи за израду Закона о уџбеницима и тада није имао ништа против оваквог решења - сматра Кнежевић Орлић.

текст преузет са портала дневних новина "Данас"