Уџбеници пуни грешака

За бројне грешке у уџбеницима криви хиперпродукција и мањак пара за контролу . Тржиште школских књига вредно неколико милијарди динара годишње.

AВГУСТ има 29 дана, април 31, а мај 30. Лавови живе у прашуми, а глупача је женска особа. Ово су само неке од грешака које су се поткрале у уџбеницима за основну школу. Може се, такође, прочитати и пословица: „Ако човек не може да буде леп и богат као што би хтео, може бити добар и поштен“.



Хиперпродукција уџбеника, недовољна контрола и мањак пара за појачавање надзора разлози су због којих се рукописи овлаш прегледају и са грешкама се нађу у ђачким торбама. Књиге прво контролишу рецензенти које ангажују издавачке куће. Рукописе затим анализирају у Заводу за унапређење образовања и васпитања. Још једно „зелено светло“ мора да покаже Национални просветни савет. Последњу реч даје министар просвете и науке, који потписује одобрење за уџбенике.

Кроз руке чланова НПС прошло је за последње две године око 700 нових уџбеника. Већина је одобрена. Чланови овог просветног тела пожалили су се на последњој седници да је притисак који трпе превелики. Немају довољно капацитета, нити пара да ангажују додатне рецензенте, па зато има и грешака у књигама. А то што се њима поткраде пропуст, значи да га претходно није видела комисија Завода за унапређење образовања.

- Грешке се дешавају и биће их вероватно и убудуће. Један рецензент прегледа и по 20 до 30 уџбеника годишње, а то је немогућ темпо - рекла је проф. др Десанка Радуновић, председница НПС.

Од када је тржиште уџбеника отворено, издавачких кућа је све више, јер је новац који се ту „обрће“ огроман. Само за бесплатне уџбенике за прва три разреда основне школе држава је ове године платила 740 милиона динара. Тржиште уџбеника вредно је годишње неколико милијарди динара, па су и зараде издавача милионске. У оптицају су хиљаде одобрених уџбеника, а наставници бирају које ће на часовима да користе.

- До сада је 69 издавача добило лиценце различитог типа. Оне су за све или за поједине нивое и области, а неки имају дозволе само за одређене уџбеничке комплете - објашњава за „Новости“ Весна Фила, помоћник министра просвете и науке.


ЗАВОД БЕЗ ГРЕШКЕ

САМО Завод за уџбенике годишње штампа хиљаду наслова. У овој издавачкој кући кажу да они готово и немају грешке, јер је контрола коју сами спроводе вишеструка.

- Тим за реализацију уџбеника чине аутори, уредници, рецензенти, лектори, коректори и илустратори, а Програмски савет доноси одлуку да рукопис упути у Министарство на одобравање - објашњава Јелена Ивановић из Завода за уџбенике.

Текст преузет са портала www.novosti.rs