По својој структури, мобинг је насртај на част и углед, увреда и кршење основних људских права, али није посебно назначен као казнено дело.
По својој структури, мобинг је насртај на част и углед, увреда и кршење основних људских права, али није посебно назначен као казнено дело.
Сексуално узнемиравање, игнорисање, исмевање, претње, закидање на заради... само су неки од облика злостављања. Зато што је мобинг широко распрострањена појава, најчешће проучавана на радном месту а последице се одражавају на социјално окружење, радну средину и на појединца, па се проблем посматра са медицинског, социолошког, правног и психолошко-психијатријског становишта. Настанку мобинга на радном месту доприносе недовољно транспарентна атмосфера, јака хијерархија, недостаци у интерном информисању, неадекватном понашању руководства, недовољно разграничена надлежност и подела задатака, недостаци у руководјењу персоналом, потискивање свадја и конфликата. Важан узрок појаве мобинга у некој раној средини је свакако и веома лоша радна клима у којој влада завист, злоба, непријатељство и притисци.Неиспуњене амбиције само једног члана радне групе могу бити разлог да он отпочне мобинг, небили тиме неког (или више њих) понизио и дискредитовао у циљу истицања својих "способности".
Ко су жртве?
Најчешће жртве су:запослени који уочавају и пријављују неправилности на послу, млади,тек запослени и они пред пензијом, мирни и повучени радници, запослени који се плаше да не постану и сами жртве или не изгубе посао, радници који ћуте и трпе, они који желе више самосталности у раду и боље услове, запослени са нижом стручном спремом...
Шта учинити?
О ономе што сте приметили обавестите свог представника запослених, члана Одбора за безбедност и здравље на раду (Закон о безбедности и здрављу на раду Сл.лист 1001/05).
Мобинг има и индиректне социо-економске последице. Код злостављаног продуктивност је битно смањена, што далекосежно гледано има утиче на економски развој друштва", истиче Јовановић, коаутор нацрта закона о мобингу.
Према његовим речима, лекари упозоравају да су 33 здравствена симптома повезана са мобингом, због чега и правни разлози наводе на доношење тог закона.
Нацрт закона прописује права и обавезе послодаваца и запослених у вези са злостављањем, поступак за заштиту од злостављања, степеноване мере, судску заштиту, надзор и казнене одредбе. Радну везију нацрта закона о спречавању злостављања на раду, иницирану од професора новосадског Правног факултета, прихватили су Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова и Министарство рада и социјалне политике. Помоћница министра за рад и социјалну политику Србије Радмила Катић Букумирић је навела да је закон о мобингу донет само у осам европских држава.
Покушајте разговарати са особом која је злостављана као и са особом која спроводи то злостављање. Дајте на знању да је проблем уочен. То понекад значи престанак мобинга. Када уочите жртву мобинга, будите љубазни, разговарајте са њом, помозите јој. У случају психичких и телесних поремећаја потражите савет психолога, психијатра, лекара медицине рада. Урадите било шта, што вам падне на памет на памет само немојте дозволити да се преко таквог понашања пређе ћутке, јер управо злостављачи то хоће.