Јака капиталистичка привреда и снажан синдикат

Из природе је познато да многе отровне биљке служе као основа за израду лекова у фармацеутској индустрији. Иста биљка је и отров и лек.

Јака капиталистичка привреда и снажан синдикат

Овај принцип, веровали или не важи и у привреди и то у привреди најразвијенијих земаља света, тврде стручњаци и упозоравају на будност. У богатим привредама постоји социјално партнерство Владе, синдиката и послодавца. Постојање трипартизма и социјалног дијалога омогућује запосленима сигурност и заштиту свих интереса из радног законодавства. Како је изградња трипартизма и социјалног дијалога озбиљан и дуготрајан процес, у богатим привредама овај процес подржава невладин сектор, институти, универзитети и други.

Сви они функционишу по принципима узајамности и солидарности, јер је одавно научена лекција да само снажан синдикат може бити делотворан. Снажан синдикат подразумева масовност, професионалност и финансијску сигурност. Земље у транзиционом процесу, који је изузетно сложен, тешко и дуготрајно формирају професионалан, масован и финансијски стабилан синдикат, јер, увек, као по правилу у овим земљама запослени не препознају значај синдиката. Ово се у највећем броју дешава високообразованим стручњацима који мисле да су сами себи довољни, улажу у своје усавршавање и следе концепт доживотног усавршавања, искључиво на личном плану. Када се суоче са експлоатацијом и неправдама на послу-касно је, јер су занемарили и потценили да конкуренција у тржишној арени, нови пословни процеси и нове технологије захтевају и концепт доживотног усавршавања синдикалног деловања и заступања, уз обавезну јавну промоцију радних, социјалних и синдикалних права радника. Принцип-иста биљка је и отров и лек, препознат је у високоразвијеним земљама и брижно се негује и развија, јер је само "Задовољан радник - добар радник."

Суочавајући се са свакодневним проблемима на послу и у породици, свако размишља шта би могао да промени да би он лично био задовољнији. Квалитет живота мора да се посматра кроз призму субјективног живота. Човек који је задовољан својим животом има квалитетан живот. Људи су својим радом незадовољни због различитих елемената као на пример: лоших радних услова, нездраве радне околине, несигурности, лоших плата, али их задовољнима неће учинити једноставно уклањање ових наведених проблема, иако већина сматра да је директно задовољење наведеног само по себи довољно. Наравно, они греше.

Задовољним их може учинити изазован посао, могућност напредовања, добри међуљудски односи, квалитетна комуникација, а све ово значи могућност развоја сопствених потенцијала.

Свако истраживање квалитета живота које жели дати комплексне и применљиве резултате требало би да обухватити, с једне стране, субјективну процену људи о квалитету сопственог живота, карактеристике личности људи, њихове вредности и наравно, објективне показатеље као што су материјални, социјални, здравствени, еколошки, образовни, културни, и остали аспекти који омогућавају квалитет живота. Оно што чини људе задовољнима на послу (према резултатима истраживања) је на првом месту утицај на резултате сопственог рада и задовољство квалитетом и обимом обављеног посла. Високо место у овоме заузима и статус радног места, струка и атмосфера која влада међу људима у радном окружењу, добра радна атмосфера и понос због припадања успешној компанији, важни су фактори задовољства рада. А задовољство на раду један је од најважнијих фактора који одређују укупни квалитет живота.

Овоме се додаје проверено искуство из праксе: "Задовољан радник је добар радник.", а то значи да од задовољства на раду "профитирају" и радник и послодавац. Само професионално организован и професионално едукован синдикат може довести у прави однос "профитирање" и радника и послодаваца.

О неопходности постојања ових професионалних синдиката говори и међународно деловање и сарадња »Европског економског и социјалног већа«, » Америчког центра за међународну радничку солидарност«, УНДП – а и других.

Сви се удружују, јер једна ласта не чини пролеће!