Ђачка торба ломи кичму

Трећина школске деце у Србији има криву кичму, показују резултати систематских прегледа у школским диспанзерима! Директор Клинике за ортопедску хирургију и трауматологију Клиничког центра Србије, проф. др Марко Бумбаширевић, каже за Пресс да је тешка и неквалитетна ђачка торба један од главних криваца што деца имају проблеме с кичмом. Бумбаширевић апелује на родитеље да приликом опремања деце за полазак у школу посебну пажњу обрате при куповини ђачког ранца, који треба да буде квалитетан, са анатомски обликованим и меканим каишевима, које ће ђаци носити на оба рамена!
- Неодговарајућа ђачка торба ствара код деце не само физичке и физиолошке, већ и психичке промене.



Интересантно је да су и анкете спроведене међу нашим основцима показале да велики број ученика не воли школу управо због претешке торбе. У страху да не би нешто пропустила, деца у торбу трпају све и свашта, а родитељи и учитељи о томе не воде довољно рачуна.

Понекад је ђачка торба тешка и по пет-шест килограма, што је недопустиво! Толики терет не оптерећује само скелет детета, већ и његов срчани мишић - каже др Бумбаширевић, и истиче да надлежни морају да се потруде да свака школа добије ормариће у које би деца одлагала своје ствари.

Наш саговорник упозорава да тежина ђачке торбе коју носе ученици никако не би смела да прелази 15 одсто њихове телесне тежине.
- То значи да дете које има 20 килограма не би требало да носи ранац који је тежи од три килограма. Децу, такође, треба едуковати да им садашњи тренд да ђачку торбу носе у руци или на једном рамену може касније у животу направити велики проблем - крив кичмени стуб и донети хроничан, веома непријатан бол - наглашава др Бумбаширевић.
Уколико дете од 20 килограма носи торбу тешку пет килограма, то за њега представља терет који износи 25 одсто његове укупне телесне тежине! 

Текст преузет са портала www.svevesti.com